British Athletics Championships – over 50 GSF athletes competing

The British Athletics Championships are the final opportunity for athletes to show the selectors what they can do at a major championships and also gain the Olympic qualifying time. The championships are over three days (24th-26th June) at Birmingham Alexander Stadium and will be televised on BBC. You can also still buy tickets here.

The GLL Sport Foundation supports over 350 athletes this year over various track and field disciplines. We support athletes that will be going to the Olympics, but also those county and regional athletes with ambition to someday get to an elite level.

See below which of our athletes are competing and in which events:

Friday 24th June

Men’s 100m – 18.00

James Alaka, Reuben Arthur, David Bolarinwa, Greg Cackett, Confidence Lawson, Toby Olubi, John Otugade, Chijindu Ujah, Dannish Walker-Khan

Women’s 100m – 19.00

Maya Bruney, Jazz Crawford, Montell Douglas, Imani Lansiquot, Daryll Neita, Isabelle Stanway, Diani Walker

Men’s 400m – 19.45

Samuel Adeyemi, Theo Campbell, Dwayne Cowan, Luke Lennon-Ford, Nigel Levine, Conrad Williams, Alex Bell

Saturday 25th June

Women’s 400m Hurdles – 12.05Shona

Hayley McClean, Michelle Hughes, Shona Richards

Men’s 400m Hurdles – 12.35

Jacob Paul, Lennox Thompson, Rhys Williams

Triple Jump – 13.00

Nathan Fox, Jonathan Ilori, Daniel Lewis

Women’s 400m – 13.05

Margaret Adeoye, Susanna Banjo, Laviai Nielsen, Victoria Ohuruogu, Perri Shakes-Drayton

Women’s 100m Hurdles – 13.35

Hope Sarti, Holly ThomasScott

Women’s High Jump – 14.15

Ada’ora Chigbo

Men’s Shot Putt – 14.07

Aled Davies, Scott Lincoln

Men’s 5000m – 15.10

Christopher Olley, Tom Farrell

Women’s Triple Jump – 15.35

Chioma Matthews, Zara Asante

Men’s 800m – 16.02

Ben Waterman

Men’s Javelin – 16.10Melissa

Bonne Buwembo, George Davies, Greg Millar

Women’s 1500m – 16.34

Melissa Courtney

Women’s 800m – 17.34

Marilyn Okoro, Shelayne Oskan-Clarke

Sunday 26th June

Women’s Discus – 11.25

Amy Holder, Jade Lally, Divine Oladipo

Men’s 110m Hurdles – 12.45

Jahmal Germain, Jack Kirby, Rushane Thomas

Women’s 200m – 13.10JJ

Dina Asher-Smith, Maya Bruney, Jazz Crawford, Montell Douglas, Diani Walker, Bianca Williams

Men’s Long Jump – 13.32

Dan Bramble, JJ Jegede

Men’s High Jump – 14.03

Martyn Bernard

Men’s 200m – 14.06

James Alaka, David Bolarinwa, Confidence Lawson, Dannish Walker-Khan, Reece Prescod

Women’s Shot Putt – 14.32

Divine Oladipo

We’re expecting some quick times and personal bests over the weekend and will be watching the results closely. Good luck to all our athletes supported by the GLL Sport Foundation!

Please follow and like us:

NEWSLETTER SIGN-UP

Subscribe to GLL Sport Foundation Newsletter