GSF ATHLETES SET FOR COMMONWEALTH GAMES

With the 2018 Australian Gold Coast Commonwealth Games a month away, with new 2018 athletes included it is projected that over 60 supported athletes will compete at the Games for their respective countries.

Below profiles those selected thus far and with some teams yet to be released these numbers will increase.

Notable athletes include 11 year old Anna Hursey a table tennis player selected for Wales, she will be the youngest athlete in their team.

Team Ireland will include 10 boxers supported through the Foundation and with their heritage

Commonwealth Games in boxing a large medal haul is expected to come back to Ireland.

Leon Rattigan will be competing in his third Commonwealth Games within Freestyle wrestling, having successfully won bronze at the two previous Games in Delhi and Glasgow respectively.

Leon explained “I have received support for a number of years and its made a huge impact in my preparation towards qualifying for Gold Coast Games, as a non-funded sport the financial support has paid for international competitions, the gym has aided my strength and conditioning programme and when I picked up an injury I was able to get back on the mat quickly having received physio treatment sessions, I look forward to going to the Games and bringing home my third Commonwealth medal”.   

 See our supported Athletes below:

TEAM ENGLAND

Athletics

Dina Asher-Smith 200m + relay
Bianca Williams 200m + relay
Ashleigh Nelson relay
Dwayne Cowan 400m + relay
Perri Shakes-Drayton 400m + relay
Margaret Adeoye 400 relay
Shelayna Oskan-Clarke 800m
Dan Bramble long jump
Nathan Fox triple jump
Jade Lally discus
Jacob Paul 400m hurdles
Nick Miller hammer
Gemma Bridge race walking
Adelle Tracey 800m

Para Athletics

Amar Aichoun T38 100m
Simon Lawson T54 marathon
Maria Verdille T35 100m

Swimming

Emily Large
Chloe Golding
Luke Greenbank
Jessica Fullalove
Anna Maine
Anna Hopkin

Para Swimming

Jacob Leach
Thomas Hamer
Alice Tai

Diving

Tom Daley
Noah Williams

Beach Volleyball

Chris Gregory
Jake Sheaf

Weightlifting

Zoe Smith

Para Weightlifting

Louise Sugden

Wrestler

Leon Rattigan

TEAM WALES

Athletics

Seren Bundy Davis 400m
Johnathan Hopkins Steeplechase

Triathlon

Zoe Thomas

Rugby 7’s

Elinor Snowsill

Swimming

Chloe Tutton

Hockey

Natasha Marke-Jones

Fencing

Alexander Edwards

Table Tennis

Anna Hursey

TEAM IRELAND

Athletics

Paul Pollock Marathon
Dempsey McGuigan Hammer
Adam Kirk-Smith Steeplechase

Para Athletics

Jack Agnew Wheelchair Racing

Boxing

James McGiven
Aidan Walsh
Michaela Walsh
Alanna Nihell
Sean McComb
Damien Sullivan
Brendan Irvine
Carly McNaul
Kristina O’Hara
Steven Donnelly

Archery

Kirsty Hegarty

TEAM SCOTLAND

Table Tennis

Gavin Rumgay

TEAM NIGERIA

Michael Edwards Triple Jump

TEAM JAMAICA

Daniel Lewis Triple Jump

TEAM GHANA

Forrester Osei Weightlifting: Olympic

 

 

Please follow and like us:

NEWSLETTER SIGN-UP

Subscribe to GLL Sport Foundation Newsletter