Medal count in double figures for GLL Sport Foundation supported athletes at the School Games

The 2017 School Games took place at Loughborough University from 31st August-3rd September. The School Games is as close as you can get to a ‘mini Olympics’ at school age and gives young athletes a taste of what a large scale multi sport competition is like.

The event seeks to create an inspirational and motivational setting that not only provides elite young sports people with the opportunity to thrive and perform at the highest levels, but encourages more young people to take part and succeed in sport.

Competition is held in a total of eleven current and future Olympic and Paralympic sports: Athletics, Cycling, Fencing, Hockey, Judo, Rugby Sevens, Swimming, Table Tennis, Volleyball, Wheelchair Basketball and Wheelchair Tennis, with the 12th sport being Girls Cricket as a demonstration sport for 2017. There will be disability events in seven of these sports: Athletics, Fencing, Swimming, Table Tennis, Cycling, Wheelchair Basketball and Wheelchair Tennis.

Many GLL Sport Foundation athletes were selected to compete and the results are in! Supported athletes won a total of 11 medals (that we know of!), which is a fantastic result. If we have missed you off, please let us know – gllsportfoundation@gll.org

The results are as follows –

Athletics

Kiah Dubarry-Gay – 200m Silver 24.39

Oliver Dustin – 800m Gold 1min 53 secs

Pippa Earley – 80m Hurdles Gold 10.94

Dominic Ogbechie – Long Jump Gold 7.22m

Cycling

Kate Wootton – Cycling Girls Sprint Short – 13th Place

Fencing

Dominic de Almeida – Fencing Foil Gold

Laura Sheffield – Fencing Epee Silver

Megan Ware – Fencing Sabre Bronze

Judo

Shaun Malazarte – Judo U60kg Gold

Scott Pearce – Judo U60kg Silver

Swimming

Lily Booker – 200m Breaststroke Gold, 100m Breaststroke Silver

Brodie Judge –  50m Freestyle, Silver, 100m Butterfly 7th Place

Matthew Titman – 100m Butterfly 6th Place

Victoria Catterson – 800m Freestyle 5th Place

Mia Davison – 100m Breaststroke 7th Place

James Bilbao – 100m Breaststroke 4th Place

Table Tennis

Beth Richards – Table Tennis Gold

Volleyball

Bartosz Soczewka – Bronze with England Cadets

Para Swimming

Sebastian WIlliams MC 400m Freestyle 6th Place, MC 100m Backstroke 7th Place

Charlotte Hyde MC 400m Freestyle 3rd Place, MC 100m Breaststroke 5th Place

Drew Stables MC 100m Freestyle Bronze

We’re very proud of all our athletes – this competition is one of its kind and creates a pathway towards the Olympics and Paralympics for young talent.

Please follow and like us:

NEWSLETTER SIGN-UP

Subscribe to GLL Sport Foundation Newsletter